MAGIA SCENY

wiek 4+

prowadzenie: Jerzy Szydłowski
AD na żywo i pomoce tyflograficzne: Marta Kurowska

Magia teatru to w dużej mierze scenografia - jej budowa, zmiany i ruch, który czasami przypomina skomplikowaną choreografię. Ale jak to wszystko działa? Skąd na scenie pojawia się scenografia, w jaki sposób znika, kto wprawia ją w ruch, co się dzieje za opuszczoną kurtyną podczas antraktu? Zajrzymy w niedostępne na co dzień zakamarki sceny. Pobawimy się w konstruktorów i montażystów. Poznamy mnóstwo trudnych (a czasem zabawnych) słów. Wspólnie wprawimy w ruch wielką teatralną maszynerię.

Audiodeskrypcja ikona

warsztaty dostępne da osób z niepełnosprawnością wzroku. Podczas wydarzenia używamy pomocy dotykowych i prowadzimy audiodeskrypcję - słowny opis warstwy wizualnej, wspierający odbiór spektaklu / warsztatu przez osoby z niepełnosprawnością wzroku

Jerzy Szydłowski:
Jest montażystą sceny, czyli montuje scenografię do spektakli Wrocławskiego Teatru Lalek, ale też uruchamia ją w czasie przedstawień. Jeśli z elementami scenografii w spektaklach coś się dzieje: dekoracje wjeżdżają, wyjeżdżają, sztankiety podnoszą się, opuszczają, coś znika lub się pojawia, kurtyna się rozsuwa – zwykle stoją za tym właśnie montażyści sceny. Kiedy nie pracuje, gra na gitarze elektrycznej. Ostatnio dużo muzykuje ze swoim synem Jankiem, który gra na akordeonie, pianinie i śpiewa, zaczęli też razem nagrywać piosenki. Poza tym prowadzi na Facebooku fanpage „Barejanci”, bo jest fanem filmów Stanisława Barei. Lubi gry komputerowe, zwłaszcza „Cyberpunka 2077” i „Wiedźmina”, zajmuje się też grafiką komputerową i montowaniem filmów.

 

Marta Kurowska:
Zajmuje się dostępnością – dba o to, by Wrocławski Teatr Lalek był miejscem otwartym i przyjaznym dla wszystkich widzów. Wspólnie z twórcami przedstawień i prowadzącymi warsztaty pracuje nad tym, by osoby o szczególnych potrzebach (np. z różnymi niepełnosprawnościami) mogły uczestniczyć w teatralnych wydarzeniach na równi z innymi odbiorcami. Sama również wymyśla i prowadzi twórcze spotkania dla niemowląt, dzieci i młodzieży.
Teatr to nie tylko jej praca, ale również pasja, dlatego po godzinach ogląda przedstawienia, a czasami o nich pisze. Poza tym odpoczywa, pichcąc kwiatowe łakocie (szczególnie lubi syrop z kwiatów czarnego bzu ze starego przepisu babci i smakołyki z płatków fiołków lub róży), odnawiając stare meble lub wynajdując miejsce na kolejną roślinę doniczkową. Każde wolne popołudnie wykorzystuje, by wyjechać za miasto i pogapić się w chmury lub bezkresną zieleń łąk.

6.06 cz

10:00

Image

Scena Kameralna

czas trwania ok. 60 min.

wstęp wolny
konieczna rezerwacja miejsc:
biuro obsługi widowni
T: 71 335 49 11 / 12 / 49
pn-pt: 7:30-15:30
widownia@teatrlalek.wroclaw.pl

uwaga: na warsztatach mogą być robione zdjęcia w celach dokumentacyjnych. Udział w warsztatch jest jednoznaczny ze zgodą na robienie zdjęć.

2022 Wrocławski Teatr Lalek
Image
Image

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego

PROGRAM: Wydarzenia artystyczne dla dzieci i młodzieży
NAZWA ZADANIA: 7. Przegląd Nowego Teatru dla Dzieci
WARTOŚĆ DOFINANSOWANIA: 182 000 ZŁ,
CAŁKOWITA WARTOŚĆ ZADANIA: 411 895,00 ZŁ
ZAWARCIE UMOWY maj 2024

Główną ideą 7. Przeglądu jest prezentacja najciekawszych spektakli dla dzieci i młodzieży, wystawianych w ostatnich latach w polskich teatrach. Tytułowy „nowy teatr” rozumiemy jako sięganie przede wszystkim do współczesnej dramaturgii i nowatorskich form inscenizacyjnych.

W ramach 7. edycji Przeglądu zaprezentujemy 17 różnych spektakli polskich i zagranicznych, niegranych dotąd w Polsce (m.in. z Niemiec, Słowacji i Norwegii). Pokażemy przedstawienia dla dzieci w każdym wieku – od najnajów do młodzieży. Towarzyszyć im będą spotkania z twórcami, a także 6 warsztatów do spektakli. Część wydarzeń jest dostępna dla osób o szczególnych potrzebach.

Integralną częścią Przeglądu jest Ogród Sztuk. To blok 27 interdyscyplinarnych, bezpłatnych warsztatów w przylegającym do teatru Ogrodzie Staromiejskim, na Scenie Letniej lub w budynku Wrocławskiego Teatru Lalek.

W ramach tegorocznego Ogrodu Sztuk odbędą się również warsztaty teatralne w Klinice Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu, przeznaczone dla małych pacjentów Kliniki.